Polscy aktywiści przeciwko restytucji w marcu walczą przeciwko „hienom Holokaustu”

Obrazek użytkownika Apoloniusz
Artykuł

Prawicowy ruch National Radical Camp, znany w Polsce jako ONR, miał znaczącą obecność na wiecu.

zaprotestować przeciwko decyzji Senatu USA o przyjęciu ustawy, która zezwala Żydom na dochodzenie odszkodowania za mienie utracone podczas II wojny światowej w Warszawie. (zdjęcie kredytowe: REUTERS)

Setki protestujących przeciwko restytucji Holokaustu w Polsce przemaszerowały przez Warszawę.

Protestowa sobota, która rozpoczęła się przed ambasadą USA i przeniosła do gabinetu premiera, zawierała podpisy wzywające „Hieny Holokaustu”. Kolejnym sloganem było „powstrzymanie żydowskich roszczeń”, donosi Gazeta Wyborcza .

Minął ostatni mijający rok od podpisania przez prezydenta Donalda Trumpa ustawy o sprawiedliwości za niewyrównane ocalały dziś. Zdaniem Gazety Wyborczej skrajnie prawicowy ruch National Radical Camp, znany w Polsce jako ONR, miał znaczącą obecność na wiecu.

Środek wymaga od Departamentu Stanu informowania o postępach niektórych krajów europejskich w zwrocie niesłusznie skonfiskowanych lub przekazanych aktywów z epoki Holokaustu. Nie wspomina się o Polsce, która jest jedynym krajem europejskim, który nie uchwalił przepisów kompensujących własność prywatną utraconą podczas II wojny światowej.

Nacjonalistyczny rząd Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że jako ofiara drugiej wojny światowej Polska nie powinna być obarczona żadnymi zobowiązaniami finansowymi, donosi Reuters .

Premier Mateusz Morawiecki powtórzył tę wiadomość podczas wiecu wyborczego w północnej części Mławy w sobotę, poinformowała państwowa agencja informacyjna PAP .

„Nie dopuścimy, aby jakiekolwiek szkody zostały wypłacone komukolwiek, ponieważ to my powinniśmy otrzymać odszkodowanie”, powiedział PAP .

Autor: CNAAN LIPHSHIZ / JTA

11 maja 2019 23:02

Ocena polecanki: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)