Za wcześnie jeszcze na odgwizdanie końca postkomunizmu

Obrazek użytkownika zetjot
Blog
W telewizorze ktoś znów pochopnie odgwizdał koniec postkomunizmu, tak jak pochopnie uczyniła to pani Szczepkowska po wyborach w r.1989. Wtedy komuna przekształciła się w postkomunizm, a peerel, zamiast w III RP, zaczął przekształcać się w postpeerel zwany czeciąerpe, w którym rozwinął się układ postkomunistyczny, mający na usługi rozmaite wypustki polityczne.
 
Podobnie, mimo wyborczego zwycięstwa PISu, może być i teraz, więć doradzam uważne śledzenie wydarzeń, bo wprawdzie zniknęła jedna lewicowa etykietka z polskiego sejmu, ale pozostały jeszcze reprezentujące układ postkomunistyczny etykietki takie jak PO, N-Petru i PSL. No i co najważniejsze nie zniknął układ postkomunistycznych grup interesu, który tak łatwo nie da za wygraną. Diabeł najbardziej się cieszy, gdy ogłaszają, że go nie ma. 
Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.9 (głosów:16)

Komentarze

.."No i co najważniejsze nie zniknął układ postkomunistycznych grup interesu, który tak łatwo nie da za wygraną. Diabeł najbardziej się cieszy, gdy ogłaszają, że go nie ma."

============================

 

Czyli.. Jak byśmy do tego nie podchodzili, to absolutnie najważniejsze będą poczynania PiSu.. Tu odwrotu nie ma!

- Albo hydra odrodzi się, albo będą drugie Węgry! - PiS ma w tym i wolną rękę, i pełnię możliwości.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

cornik Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#1497169

ale czy na pewno chcemy drugich Wegier?

Moze lepiej zbudujmy po prostu POLSKE?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1497197

"mikolaj":

.."ale czy na pewno chcemy drugich Wegier?

Moze lepiej zbudujmy po prostu POLSKE?"

=================================

 

No właśnie.. Nie ma to jak zaściankowość.. A co "mikołaje" zrobią jeśli - mimo usilnych starań "patriotów" i "naprawiaczy", jakieś (nie mówię nawet o konkretach, tylko nie określając mówię; "jakieś") działania PiSu  będą pokrywały się z węgierskimi?? - Co zrobią "mikołaje" w takim przypadku - "budując po prostu POLSKĘ"??

Już dzień przed wyborami, mieliśmy "przedsmak" tego, jak się będzie "udupiać" ew. zmiany, wprowadzając w to miejsce kunktatorstwo i pozoranctwo..
- Pod wpisem "kokosa", "Równa Babka" skomentowała innego blogowicza:

- "Niby Burek a taki rezolutny:)))))

Zmiany systemowe to nie taka znowu prosta sprawa, to nie może odbywać się "na chybcika zza węgła", byle jak, to muszą być otwarte i szczere rozmowy, a od zmiany mentalności społecznej należałoby zacząć najogólniej mówiąc."

Tak jest.. "Czeba bendzie"  szczerze rozmawiać.. otwarcie dyskutować.. omawiać.. konsultować.. rozważać.. prowadzić dialog społeczny - i nade wszystko "zmienić mentalność społeczną"! - etc.itd.itp..
- Ot tak sobie.. "Pstryk palcami", i mamy zmienioną "mentalność społeczną"?? - Jak.. W czym?? - Do czego?? - To już mniejsza o oto, ważne iż "uczenie" brzmi..

Czyli skończy się to tym, że przyjdzie "Kazio" i powie: - "Ch.j strzelił bombki i choinki nie będzie"!
(- "A pociąg już odjechał"..)

 

Więc co zrobią "mikołaje" (- a będzie ich się ujawniać coraz więcej i więcej..) - jeśli:

- Węgrzy wprowadzili "podatek bankowy" - PIERWSZY i największy w Europie - i WYGRALI z bankami!

- W Polsce "nie lzia" tego robić? - Bo my nie chcemy przecież żadnych wzorców z "zainfekowanych" Węgier, a my "po prostu zbudujemy Polskę" - po polsku? Nie po węgiersku!??

Problem "frankowiczów"..
Węgrzy "przewalutowali" franki na forinty - nie bacząc na ujadanie "wygaszaczy"  i "spowalniaczy" - w relacji bardzo korzystnej dla obywateli Węgier - i banki podkuliły ogon pod siebie!
- A co zrobią "mikołaje" nie chcący "drugich Węgier"??

Supermarkety.

Węgrzy nie tylko opodatkowali supermarkety, ale usuwają je na obrzeża miast i zabronili im handlu w niedziele..
- No, ale my nie Węgrzy, i pójdziemy "polską drogą".. Nie będziemy brać przykładu z sowieckich Węgier i nie pozwolimy krzywdzić supermaketów - zareplikują "mikołaje"..

- W ciągu 3 lat, na Węgrzech obcięto o 25% koszty gazu, elektryczności, ciepłownictwa..

U nas?? - No nie... my takich nonsensów nie będziemy popełniać... - "mikołaje" wskażą nam "polską drogę".
Nam niepotrzebne są żadne "drugie Węgry" - bo przecież "drugie Węgry" - i każdy głupi to wie - to to samo co "druga Japonia" i "druga Irlandia"!

- Węgrzy pogonili "na zbitą mordę" Międzynarodowy Fundusz Walutowy ze swego kraju.

A co na to "mikołaje"? - Wiem.. Niedoczekanie wasze (nasze?) by wprowadzić "drugie Węgry" u nas. My płacimy  daninę co roku dla MFW i będziemy płacić!  - "No nie?"

- Odprawy  dla szefów i dyrektorów wielkich koncernów i spółek państwowych.
- Na Węgrzech sytuacja BYŁA podobna do naszych "bonzów" biorących nawet po 6mln zł "odpraw". Węgrzy  nie zabronili i nie zakazali odpraw, tylko.. nałożyli DZIEWIĘĆDZIESIĘCIO OŚMIO (98) procentowy podatek od tych odpraw i.. "po balu"!!

Rozumiem iż "mikołaje" "własnom piersiom" będą bronić Polski przed wprowadzeniem takich nieludzkich "drugich Węgier" i w przeciwieństwie do tych barbarzyńców, wprowadzą podatek.. DWUPROCENTOWY!!
- Tak swojsko.. Po polsku! - Po "naszemu"!

- Węgierska ustawa o ziemi, już dwa lata temu, zapewniła obronę ziemi dla węgierskich rolników (*).
Nam.. "Drugich Węgier" w/g "mikołajów" nie potrzeba, darujmy więc sobie jakieś tam podejrzane węgierskie "wymysły".  Przecież ziemi nikt do kieszeni nie zabierze i nie wywiezie! - "No nie?"

- Polak potrafi .. Po swojemu..

Przykładów mógłbym mnożyć.. Ale po co?? Przecież "drugie Węgry" to obciach..
"Szczerym patriotom" przełożono wajchę i powiedziano że Węgry i Orban to "be".
No więc jest "be" i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zniknęła spod nicków sygnaturka - która ostała się jeno u mnie: - "Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart"..

Ale.. Kiedy "wajchowi" znowu przełożą wajchę, to "jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki", sygnaturki pojawią się znowu!
- Cud.. "No nie??"  - Oczywiście powrócą "spontanicznie" i jako "samodzielne decyzje"

_______________________________________.

Do tego by przemiany się nie udały, wcale nie potrzeba "sił ciemności" ani lewaków przy władzy i u żłobu..

Przecież.. "Polak potrafi!" - I to jeszcze jak!

I znów tą samą przypowieść, Polak sobie kupi:- "Że i przed szkodą, i po szkodzie ...."

"No nie?" - Oby nie!

(*) - Wszystkie podane przykłady zaczerpnąłem z relacji ze spotkania z prof. Jerzym Robertem NOWAKIEM we Wrocławiu.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

cornik Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#1497207

na wyborze najlepszych rozwiazan dla siebie (indywidualnie) czy dla calego spoleczenstwa (przynajmniej teoretycznie tak winni postepowac wybieralni politycy).

Poniewaz narody roznia sie miedzy soba - to i drogi dochodzenia do optimum (dla danego narodu) sa rozne. Bezmiar szczescia wielu narodom zapewnial juz jakis czas temu wujek Jo (tak zwany na Zachodzie) - ale dzisiaj raczej nie bardzo chcemy powtorki...

Oczywiscie trzeba o nalezy czerpac z dorobku innych - wybierajac najlepsze rozwiazania dla nas (bo, to co dobre dzisiaj dla japonczyka czy Wegra - niekoniecznie musi byc dobre dla Polaka), wrecz zalecalbym przygladanie sie rozwiazaniom, ktore u innych sie sprawdzily, bo my Polacy tak bardzo lubimy... wywazac otwarte drzwi, ze czesto zamiast skorzystac z gotowych rozwiazan - wydajemy miliardy na cele nieosiagalne (zgola jak ZUS na swoj slynny program...).

Co do konkretnych wegierskich rozwiazan- to trzeba przeanalizowac czy np. wprowadzenie podatku bankowego nie zmniejszylo dostepnosci kredytow dla przedsiebiorstw lub czy jego koszty nie zostaly po prostu przerzucone na barki klientow - wiele wskazuje, ze po prostu klienci bankow placa wiecej- bo zyski bankow pozostaly na podobnym poziomie.

Oczywiscie wprowadzic taki podatek mozna - lecz wlasnie analizujac wczesniej jego skutki na przykladzie Wegier.

Co do supermarketow - sprawa jasna, trzeba ich opodatkowac, ale takze nalezaloby np wprowadzic przepis, ze co najmniej 10% powierzchni supermarketow powinny zajmowac towary od lokalnych, drobnych producentow.

Koszty energii - to sprawa drazliwa - w USA np. w ciagu kilku ostatnich lat cena gazu ziemnego spadla o polowe (jest trzykrotnie nizsza niz w Polsce) ceny beznyny - tez o polowe nizsze w USA... Koszty energii to dzisiaj przede wszystkim podatki oraz system wytwarzania - w Polsce niestety - mamy zakonserwowany uklad firm energetycznych niby sprywatyzowanych a faktycznie nalezacych do Skarbu Panstwa. W firmach tych nie licza sie koszty - bo sa to firmy monopolistyczne, a po przejeciu przez nie kopaln - nie wroze obnizki cen energii elektrycznej w Polsce - wrecz przeciwnie...

Opodatkowanie odpraw dla szefow firm panstwowych - oczywiscie tak, ale nie tylko odprawy, ale takze wynagrodzenia idace dzisiaj w miliony... chyba powrot "ustawy kominowej" w jakiejs formie.... podobnie w publicznych mediach - tez potrzeba "ustawy kominowej"... aby takie "gwiazdy" jak Lis nie zarabialu 60 tys zl za godzinny program... Mamy wielu mlodych zdolnych dziennikarzy, ktorzy za dwa tysiace zl pisza wierszowki - chetnie beda prowadzili programy w TV za 3 tys zl...

Moze sa i inne dobre pomysly...

Ale na pewno zlym pomyslem Wegier jest podlizywanie sie Putinowi (liczac, ze obnizy o pare procent cene gazu czy ropy),

Orban podniosl tez VAT z 20% do 27% - najwyzsza stawka w UE!!!! - czy to godne nasladowania?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1497307

pięknie, aż zachwycająco. Lecz wielu dręczy niepewność, czy nadal będzie wolno ukraść pierwszy milion, a dopiero za drugi czapa (czyli szubienica).

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Racjonał

#1497173

na swoim FB profilu oświadczając: Proszę państwa, 25 października 2015 roku w Polsce skończył się postkomunizm https://pl-pl.facebook.com/robertwinnickipubliczny/

ale ogłosił też: Będziemy dla  Pis-u najbardziej kłopotliwą opozycją...

Co prawda p. Winnicki reprezentuje RN ale działa tam wespół  rzec można z resortowym dzieckiem Witoldem Tumanowiczem synem Marka prowadzącego DTV w czasie stanu wojennego, który wsławił się tym iż przyoblekł spikerów w mundury wojskowe...

Ponadto wąpliwości budzi kto zacz to iż weszli w kooperację z Ruchem Kukiz'15 a tam zza pleców SB-ecja wygląda w postaci doradców...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1497174

Nie zapominajmy, ze w samym PiS mamy takze poslow-  wieloletnich czlonkow PZPR..

Moze im sie odmienilo naprawde? Wiec moze i u innych takze wpierw trzeba zasiegnac jezyka - i zobaczyc co prezentuja - a nie domniemywac...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1497196

Jasne, że po dwóch niewiele dało się zmienić. Układ budował się ćwierć wieku więc lat trzeba by to zm ienić. należy pomagać by ta szansa nie została zmarnowana i zniszczona przez sitwy...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1497176

Witam! Oczywiscie ,ze beda klody pod nogi! Ale najistotniejsze ,ze mozemy sami podejmowac dobre decyzje dla Polakow,nie bedac uwiklanym w koalicje! Tyle na niepoprawnych zostalo skreslonych wielce patriotycznych artykulow,ktore chociaz w skromnej czesci przyczynilo sie,ze wreszcie mamy mozliwosc odbudowac godna Polske dla Polakow! Klaniam sie Panstwu!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1497177

ale przede wszystkim od nowej władzy, więc wspomagajmy nowy rząd w usuwaniu pozostałości komunizmu i komunistów, także tych co dla zrobienia kariery nagle sie przechrzcili.

Grasja

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Grasja

Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć - tracą życie.

#1497178

Koalicji (bo przeciez wybory wygrala koalicja PiS z Polska Razem i Solidarna Polska) przy "podziale lupow".

Juz dzisiaj media zaczynaja przebakiwac o zadniach Ziobry i Gowina (moze to "podpucha mediow"?).

Mozliwe tez jest, ze w samym PiS nastapia tarcia, jest to tym bardziej mozliwe - im wiecej zmian bedzie przeprowadzanych, bo (nie ukrywajmy) poslowie PiS maja (prywatnie) wielu przyjaciol i w PO i wsrod "Lewicy"...

Potencjalnie "konie trojanskie"   tez moga wystepowac - bo nie ukrywajmy , wsrod poslow PiS mamy kilku wieloletnich "towarzyszy" z PZPR...

Oczywiscie zycze wszystkim zgody i budowania nowej, uczciwej  Polski w duchu Solidarnosci...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1497195