III RP w niemieckim, polskojęzycznym Dzienniku Bałtyckim

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

W piątek zaglądam zwykle do lokalnego Dziennika Bałtyckiego, polskojęzycznej gazety niemieckiej by sprawdzić, jaką fazę rozwoju refleksji politologicznej osiągnęli dziennikarze.

Tym razem, jako że był to 3 czerwca, pierwszą stronę gazety zdobił tytuł:

“CO SIĘ POROBIŁO W POLSCE PO 27 LATACH WOLNOŚCI”

Proszę zwrócić uwagę na to kluczowe “PO 27 LATACH”. Co on sugeruje ? Że porobiło się po dojściu PIS do władzy. Czyli mamy do czynienia z pytaniem retorycznym zawierającym już określoną tezę. Przez 27 lat było OK, dopiero teraz się porobiło ?

Właściwie w tym momencie możnaby gazetę odłożyć, ale ja zawsze daję ludziom szansę i zajrzałem do środka.

A w środku artykuł dwóch dziennikarzy pod tytułem:

“Trzy zaniechania trzech dekad wolnej Rzeczpospolitej Polskiej”.

Autorzy jednak w miarę solidnie opisują historię III RP i rejestrują faktyczne przejawy konfliktu, w ten sposób zaprzeczając tytułowej sugestii, że porobiło się dopiero po 27 latach, ale określają go albo jako starcie dwóch plemion albo jako konflikt elit i uciekają od poważniejszej interpretacji. Co najważniejsze konflikt podsumowują w ten oto sposób:

“PIS doszło do władzy obiecując zrekompensowanie zaniechań III RP tak w wymiarze moralnym, jak i socjalnym. Ale kończy się to masową wymianą “ich” na “swoich”.

No i widać, że całą interpretację diabli wzięli. Konflikt sprowadzony został do kwestii sporów personalnych w sferze partyjnej.

Autorzy nie stawiają pytania, dlaczego konflikt trwa i czego dotyczy, ograniczając się do opisu szczegółów, ale rezygnują z ujawnienia prawidłowości socjo-politycznych. Żeby bowiem określić źródło konfliktu trzeba zejść do poziomu struktur realnych wpływów i władzy. A wiadomo, że struktury mogą być formalne albo nieformalne. III RP została zdominowana przez powiązania nieformalne, pozaprawne, w postaci układu postkomunistycznego, mającego powiązania z zagranicą. Układ opanował kluczowe elementy państwa, w wyniku czego powstał system postkomunistyczny, który jest kontestowany zarówno przez PIS jak i młode pokolenie skupione w organizacjach antysystemowych jak Ruch Kukiza, narodowcy czy korwiniści.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:9)

Komentarze

Ponieważ nie-rządy PO-PSL były tylko sprawowaniem namiestnictwa nad Polakami z polecenia obcych, to za media odpowiadali obcy...tak niestety jest i teraz, gdy Niemcy wypuszczają polskojęzyczne gadzinówki w milionowych nakładach...to antypolskie ogłupiacze i tyle...

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1514369