Panie prezydencie, nie jesteśmy judeo-chrześcijanami?

Obrazek użytkownika Zawisza Niebieski
Kraj

Od dawna widzę, że Polska dorosła do tego, że czas powrócić do idei pozytywizmu, pracy u podstaw. Mimo dostępu do nowoczesnych urządzeń wiedza w narodzie upada, a co gorsze upada wiedza wśród elit politycznych.

 

Wczoraj, czyli w dniu pożaru ubolewając nad stratą, jaką niewątpliwie jest dla kultury chrześcijańskiej  był pożar katedry Notre Dame w Paryżu, nasz prezydent Andrzej Duda na twetterze zamieścił następującą notkę.

U nas ludzie już się zgłaszają gotowi złożyć datki na odbudowę Katedry Notre Dame. Dziękuję za to, bo jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Obbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fudamencie.” (pisownia oryginalna)

 

https://twitter.com/AndrzejDuda/status/1117913414821535745

 

Panie prezydencie, z całym szacunkiem dla Pana urzędu i woli narodu, który Pana wybrał nie można robić takich błędów.

 

Czym jest judeo-chrześcijaństwo?

Po wniebowstąpieniu Jezusa, jak głosi Biblia, przywództwo nad uczniami Jezusa a także powstającym gronem chrześcijan, zwanych wtedy Nazarejczykami, przejmuje brat Pański, Jakub Sprawiedliwy oraz apostoł Piotr. Możemy o tym przeczytać w Dziejach Apostolskich, gdy ap. Barnaba wraz z ap. Pawłem przybywają do Jerozolimy, by wspólnie ustalić jak postępować z garnącymi się do nauki Jezusa poganami. W późniejszym okresie jednak sekta w judaizmie, jaką bez wątpienia byli Nazarejczycy ma duże pretensje w stosunku do gmin chrześcijańskich tworzonych z nawróconych pogan przez ap. Pawła. W konsekwencji te dwa nurty rozchodzą się. Widzimy to w konflikcie między ap. Piotrem i ap. Pawłem opisanym w liście do Galatów a także w czasie ostatniej wizyty ap. Pawła w Jerozolimie. Właśnie nurt wyrosły z sekty w judaizmie Nazarejczyków określany jest judeo-chrześcijanami, czyli nawróconymi z judaizmu. Nurt tworzony przez ap. Pawła określany jest pogano-chrześcijaństwem, czyli nawróconymi z pogaństwa. Właśnie z tego drugiego nurtu wyrósł dzisiejszy katolicyzm, prawosławie i religie post-reformacyjne.

Absolutnie katedra Notre Dame w Paryżu nie wyrosła na fundamencie judeo-chrześcijańskim. Rzeczywiście fundamentem kultury, której skarbem jest świątynia Notre Dame był judaizm, jeśli popatrzymy na zawarty w biblii Stary Testament i na chrześcijaństwo, jako nauka Jezusa, zawarta w Nowym Testamencie. Nie wyrosła zaś na fundamencie judeo-chrześcijaństwa a jeśli już to na fundamencie pogano-chrześcijaństwa czyli nawróconych z pogaństwa. Polscy, francuscy katolicy w swej przytłaczającej większości gdzieś wśród swoich przodków mieli poganina, który nawrócił się na chrześcijaństwo.

 

Tekst ten z racji szybkiego jego powstawania, tematu tego nie wyczerpuje do końca. Więcej o tych sprawach opisałem w artykule.

https://zawisza.neon24.pl/post/148212,ap-pawel-reformator-chrzescijanstwa

Ocena wpisu: 
3
Twoja ocena: Brak Średnio: 2.7 (głosów:17)

Komentarze

Niech czyta myśli prorocze

Tam stoi czarno na białym

Francja pada w stylu śmiałym

Boga zdradziła niecnota

Biada jej będzie, sromota

Pozdrawiam

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1586653

Po prostu tragedia. Duda już mi zaczął śmierdzieć niedługo po wyborze. Jednak czym dłużej tym gorzej - najgorszą tragedia jest to, że nie mamy alternatywy, tzn. obecnie nie mamy alternatywnie kogoś takiego, kto mógłby wziąść większość głosów, bo przecież tusk, czy komoruski śmierdzą jeszcze duzo gorzej...

Niemniej trzeba skończyć z wyborem mniejszego zła i głosować na najlepszego (nawet jesli teoretycznie ma mniejsze szanse).

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1586659

Wybór Dudy został dokonany w trakcie wyjazdowych obrad Knesetu na krakowskim Kazimierzu. 27.01.2014. Wtedy cała wiadoma prasa zmieniła front, Komorowski stał się śmiesznym człowieczkiem a Duda młodym mądrym, nowym pokoleniem polityków. Była tam cała śmietanka PiS m.in. Fotyga.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-8
#1586661

 "Komorowski stał się śmiesznym"

Dokładnie takim samym jak ty

Literat,polonista, wykształcony na renomowanych uczelniach.

No ale tatusie UB-eki to synySB-eki i  ćwierć analfabety

 

 

z narodem Joponi w bulu i w nadzieji"

7 byków w jednym zdaniu, no ale i tak "leprzy" od ciebie

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-7
#1586665

Ty tu robisz za trolla czy za portalowego idiotę? Ludzie rozmawiają w temacie a ty jakieś durnoty i to nie pod jednym artykułem wypisujesz. Idź sobie człowieku na piwo, jak w temacie nie masz nic do powiedzenia.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-6
#1586683

Tak on jest portalowym idiota i nie on jeden, ma tu kilu pomagierow :-))) Przeciez jasno wynika niemalze w kazdym jego komentarzu :-))) kretyn a do tego wulgarny. Poza tym zaczadzony pisowiec.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

chris

#1586752

Teraz wyznawcy pisiorów niech widzą, po co było wetowanie ustaw o sądach, by żydokomuna w togach dalej pozostała i ferowała wyroki na patriotach Polskich.

A budowa Polin ma iść bezproblemowo, więc trzeba było ustawy o sądach wetować, by było jak było, a żydokomunie żyło się lepiej, a Polacy nie przeszkadzali.

Jak mamy sądy, to mamy władzę i Polacy mogą nas pocałować w dupsko, a na niepokornych mamy nasze nagrzane sądy i nie podskoczycie wyżej ch... Polaczki.

Pozdrawiam

 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-2

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".

#1586663

To fakt, ze coraz bardziej to wetowanie wygląda na zwykłą ustawkę między Kaczyńskim a Dudą. Taka ściema, że coś robimy ale inni nam nie dają, a chodzi o to aby coś robić ale nic nie zrobić...

Ps. to jeszcze raz pokazuje, że bezkrwawe rewolucje są gówno warte, czyli cała ta zmiana w 1989 roku. Jak rewolucja jest bezkrwawa, to znaczy, że to jakaś ściema a nie rewolucja i tak na prawdę nie wiele sie zmieni... i tak to sie ciagnie do dziś i końca nie widać...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1586690

nie ma to jak wciskać swoje, zwł. znaną kwestię "konfliktu" pierwotnego Kościoła.

jest to czysta manipulacja, gdzie z radością znajduje sie pretekst, by przypomnieć swoje.

 

Prez. Duda pisze o odbudowie Europy- a co w tym widzi manipulant Zawisza?

Zacytujmy: absolutnie katedra Notre Dame w Paryżu nie wyrosła na fundamencie judeo-chrześcijańskim.

jest to wkładanie wymyślonych, swoich słów w czyjeś usta, po to, by bohatersko z tym polemizować.
Prezydent nie napisał nic o tym, w czym chce pouczać go manipulant Zawisza i co wykorzystał do pretekstu notki!

 

 

Po drugie: znana kontrowersja z pojęciem judeochrześcijanizmu (bądź i pisanego z łącznikiem).

Starożytne chrześcijaństwo zw. Kościołem jerozolimskim, to tylko jedno ze znaczeń.

Tu zaś znaczenie wyraźne zależy od kontekstu- fundamentu Europy, temu akurat nie da się zaprzeczyć.

Co najwyżej jakiś antysemita wzburzy się na zwrot "judeo-" a inny manipulant postara się podsycić takie zafałszowane widzenie.

Słowem- świństwo.

 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-4

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1586703

Ten prymityw uwielbia taplać się w gównie które sam tworzy,on ma tak nawalone w bani jak u Cyganki w tobołku.

W robieniu ludzi w ruja to on jest "miszczem"
Kolejny wpis z cyklu głupi, głupszy i najgłupszy
Ale czego się spodziewasz po neonowym idiocie
Jadąc klasykiem 
to tylko "Historyczny Upadek Japonii"...

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-5
#1586711

o których Tadeusz Boy Zieleński pisał. "Krytyk i eunuch z jednej są parafii. Obaj wiedzą jak i żaden nie potrafi"

Jeden na portalu prawie trzy lata, drugi ponad 5 lat i żadnego tekstu nie stworzyli, ale obaj najlepiej wiedzą jak pisać.

Jozio pokazów swojej "inteligencji" już chyba wystarczająco dałeś. Jesteś jak piesek co szczeka z odległości, najlepiej podczepiając się pod innego. No cóż, każdy orze jak moze. Ekspert na miarę trolli PiS możliwości. 

Kiedy słyszę trolla wycie, to się czuję znakomicie.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-5
#1586747

Musisz strasznie gardzić ludzmi, skoro masz ich za głupków, wciskajac swoje manipulacje. Nawet i zwł. jak robisz to na neonowym poziomie, gdzie każdy może widzieć, jak taki wpis ma się do cytatu. Byle zmieniac znaczenia słów a przez to sytuacji, nawet jak jedno ma się nijak do drugiego, byle realizować swój cel.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1586770

Nie ma we mnie i nigdy nie było pogardy dla ludzi. Zawsze odpowiadam z szacunkiem, tłumaczę, odpowiadam tym, którzy zainteresują się tematem. Kiedy jednak pojawiłem się na portalu niepoprawni.pl, zresztą dlatego, że sieroty po portalu neon, czyli ci, co tam się nie sprawdzili, nie byli w stanie osiągnąć minimalnego wymaganego poziomu, opowiadali kalumnie o tamtejszych administratorach, by obnażyć ich nicość, spotkałem się ze zbiorowym atakiem sierot-trollików - dziwnej paczki "patriotów", emigrantka do USA, emigrant do UK, bloger co niewiele wartościowych tekstów jest w stanie spłodzić, za to mistrz w kopiowaniu cudzych tekstów. Joszko, brat w starszej wierze, bo który z prawicowców taki nick by chciał sobie nadać? I zawsze zniesmaczony. Można się było z nimi kopać, albo pokazać ich miejsce. Pierwsza metoda to przezwiska czego nie lubię, bo postronny obserwator nie rozpozna który idiota,a który atakowany. Albo wyraźnie pokazać trollikom ich poziom i ich miejsce, by później spokojnie móc publikować. Z tej drogi skorzystałem. No cóż, 4 trolliki to głosy dziś jedyne na co się odważą, to minusowanie tekstów tego, komu sprostać nie potrafią i w paczce plusowanie wypowiedzi swojej paczki. Taka wada oceny zastosowanej na tym portalu. Grupka trollików jest w stanie zdominować portal, a jak widzimy, ta grupka to 2 osoby, co  niczego logicznego na swym blogu napisać nie potrafią. Jeden, wyszukiwarka i kopiarka cudzych tekstów. Zerowe, lub niewielkie korzyści z takich dla portalu.   

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4
#1586818

Wypraszam sobie!!! Ja Pana na Niepoprawni nie obmawiam. Nie przeszkadza Panu, że pisze Pan i jest adminem na blogu Ryszarda Opary, który emigrował do wielu krajów, nie tylko do jednego? Może jednak boli Pana tylko i wyłącznie mój pobyt za granicą i tylko to właściwie ma mi Pan do zarzucenia. Cóż taka u nas w rodzinie tradycja. Powiem jednak jak prywatny prywatnemu: Gdzie mieszkam, to moja sprawa. Nic Panu do tego. Ja absolutnie nie jestem zainteresowana szczegółami Pańskiej biografii. Myślę jednak, że powinien Pan poświęcić więcej uwagi nie "trollikom" na Niepoprawni tylko wielkimi, otłuszczonym, starym trollom, o nieciekawych profilach, którzy zdominowali Neon24.

 

Bez odbioru, mości Zawisza!

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

AgnieszkaS

#1586829

"Nie bardzo widzę inne wytłumaczenie niż narastająca fala nienawiści ze strony "opozycji". Ta "opozycja" uznała wszak, że biało-czerwona flaga jest symbolem PiS (tak się wyraził poseł na Sejm żądając od prowadzącego redaktora usunięcia tego "pisowskiego symbolu".

Obecne przejawy antypisizmu jakie reprezentują admini portalu wskazują na tę samą linię programową . Nie chcę w tym uczestniczyć, bo powoływanie się na patriotyzm, gdy niszczy się symbole polskości, jest dla mnie nie do przyjęcia.
Czekam na jakąś wyraźną deklarację. Ale to chyba nie przy tym kierownictwie mającym wsparcie Opary."

"Totalna wojna z PiS-em powoduję podłączanie się
polonofobów pod ten nurt antypolonizmu.
Durnie nie zauważają komu służą."

http://cygnus.neon24.pl/post/148507,zawieszam-zamieszczanie-notek

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

AgnieszkaS

#1586830

Pani Agnieszko
Tenże Wojtas wielokrotnie podkresial debilizm adminów, a co piszę zazwyczaj o tym kretynie zakutym.
Najczescie że to tylko jest palant z PO i nic więcej.Lemingowy frajer
I jak tu się z Wojtasem nie zgodzić.
Moje zdanie o tym zakutym było, jest i będzie - internetowa kreatura z PO. Mniej niz zero

I to nawet gdyby się setki razy wypierał tej partii.
A reszta tamtejszych adminów to ch**j , dupa i kamieni kupa z szeryfem (złodziejem) Spiryto na czele

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

zawiedziony

#1586837