Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP. 09-11.07.2017.

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

"Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary"

Czy spamiętasz, Panie Świata,
Męczenników, tych z Wołynia,
Umierali z myślą o Tej, która nigdy nie zaginie.
Polska o nich zapomniała, rozpłynęła się w oddali,
Czasem drżąca ręka starca świeczkę jeszcze tu zapali.
Porastają chwastem zgliszcza, groby toną w bujnej trawie,
Jutro już nie będzie komu świeczki za Nich tu postawić.
(Lech Makowiecki Wołyń 1943).

Uroczystości 74. rocznicy Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich II PR, których zamordowano za to tylko, że byli Polakami, rozpoczęła uroczysta msza św. koncelebrowana, którą pod przewodnictwem dziekana Dekanatu Dzierżoniów ks. Zygmunta Kokoszki, odprawił ks. Waldemar Staniszewski, który świętował 25. lecie posługi kapłańskiej. Homilię wygłosił ks. Karol Janik, który min. powiedział, że bez miłości nie ma wybaczenia win. Czy potrafimy znaleźć w sobie tyle miłości, aby pochylić się nad bliźnimi i wybaczyć im winy? - pytał. To trudna decyzja kiedy pamięta się ogrom zbrodni i bestialstwa dokonanego na naszych siostrach, braciach i dzieciach przez bandytów z UPA i OUN. W modlitwie wiernych, którą odczytał pan Antoni Zapotoczny, prosiliśmy o spokój dusz pomordowanych, ale również modliliśmy się za tych Ukraińców, którzy nie akceptowali ludobójstwa, ostrzegali Polaków, udzielali im schronienia i nie wykonywali zbrodniczych poleceń za co zapłacili swoim życiem.
Po mszy św. przed obeliskiem Kresowian odczytany został Apel Pamięci pomordowanych księży i sióstr zakonnych. W ich intencji odmówiliśmy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na Podolu i Wołyniu, z rąk bandytów OUN-UPA zginęło co najmniej 82 księży rzymsko-katolickich, w tym 42 na Podolu w archidiecezji lwowskiej (...) i 40 na Wołyniu, według danych zawartych w listach pisanych przez Brata Cypriana Lasonia, karmelitę z Wiśniowca, pow. Krzemieniec, do przeora Ojca B. Sadowskiego we Lwowie. W listach swoich poinformował on o tragicznej sytuacji Kościoła rzymsko-katolickiego i ludności polskiej na Wołyniu oraz że tylko w dniach 11 i 12 lipca 1943 r. zbrodniarze OUN-UPA zamordowali w diecezji łuckiej 40 księży, przy czym 4 przecięto na wpół piłami ciesielskimi w kościele. Z tychże 82 księży, co najmniej 6 zginęło w torturach będąc przepiłowanymi piłami ciesielskimi. Byli to m.in. ks. Karol Baran, administrator parafii Korytnica, pow. Włodzimierz i Błażej Czuba administrator parafii Ziemianka, pow. Kałusz. Faktyczna liczba zamordowanych księży rzymskokatolickich jest wyższa.
Następnie delegacje samorządów, Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie, Klubu Gazety Polskiej, Obywatelskiego Ruchu Patriotycznego, stowarzyszeń patriotycznych, PiS, NSZZ Solidarność oraz w imieniu wiceministra Obrony Narodowej Michała Dworczyka, złożyły wiązanki kwiatów.
Uroczystości zakończyły się 11 lipca przy Pomniku Kresowym na cmentarzu komunalnym, gdzie po raz pierwszy w powojennej historii Polski, obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP. W 2016 r. Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm - głosi uchwała - oddaje hołd "wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów". Przewodniczący Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie pan Florian Kuriata wspomniał tamten tragiczny dzień, modliliśmy się za pomordowanych, złożyliśmy wiązanki kwiatów i zapaliliśmy znicze pamięci. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Roty.
11 i 12 lipca 1943 r. UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domostw, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Sprawcami Zbrodni Wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej tzw. Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordach swoich polskich sąsiadów. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”. To określenie ukrywało zamiar jakim było wymordowanie i wypędzenie Polaków.
Zbrodnie na Polakach dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem, palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią a także gwałcono kobiety. Ogółem zbrodni na Polakach dokonano w 1865 miejscach na Wołyniu. Największych masakr dokonano w Woli Ostrowieckiej, gdzie zamordowanych zostało 628 Polaków, w kolonii Gaj - 600, w Ostrówkach - 521, Kołodnie - 516.
Z rąk nacjonalistów ukraińskich ginęły także rodziny polsko-ukraińskie, Ukraińcy odmawiający wzięcia udziału w zbrodniczej akcji oraz ratujący Polaków. „Kresowa Księga Sprawiedliwych” (wyd. IPN) opracowana przez Romualda Niedzielkę podaje, że Ukraińcy uratowali 2527 Polaków. Za tę pomoc 384 Ukraińców zapłaciło życiem.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)

Komentarze

Z inicjatywy Marka Kulpy - przewodniczącego Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce, w miejsce rozebranego pomnika upamiętniającego UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu stanął krzyż upamiętniający Sprawiedliwych Ukraińców. Oby tak dalej!...

Pozdrawiam 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1544271

Cytuję: "Dr Grzegorz Motyka opracował „Teki edukacyjne IPN. Stosunki polsko-ukraińskie w latach 1939 – 1947” przeznaczone dla szkół polskich. Ma się wrażenie, że teki te przygotowali propagandyści banderowscy. W czterech numerach tygodnika „Myśl Polska”, od 17-24 sierpnia do 21 września 2008 r. prof. Józef Wysocki dokonał ich analizy wykazując manipulacyjne, a często wręcz kłamliwe tezy. Takiej zafałszowanej historii mają uczyć się młode pokolenia Polaków, a zafundował im to polski Instytut Pamięci Narodowej.
Rafał A. Ziemkiewicz w artykule „Myśmy wszystko zapomnieli’ („Rzeczpospolita” z 26-27 kwietnia 2008) stwierdza: Godząc się na fałszowanie historii i spychając zbrodnie w niepamięć, czynią Polacy rzecz podwójnie godną najwyższego potępienia. Haniebną – bo zbrodnia domaga się prawdy, a pojednanie nie jest żadną wartością, gdy opiera się na kłamstwie. Ale także głupią, bo odrodzenie tradycji ukraińskiego nacjonalizmu spod znaku OUN i wzrost jego znaczenia na ukraińskiej scenie politycznej to scenariusz bardzo i dla nas, i dla całego regionu niekorzystny. Przykładając więc rękę do jego rehabilitacji, działamy wbrew żywotnym interesom naszego państwa (...)"

http://www.stankiewicze.com/ludobojstwo/zaglada_kresow.html

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

(...)"Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują[10], że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków i w odwecie 2–3 tysiące Ukraińców[11][12][13] (...)".

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BA_wo%C5%82y%C5%84ska

PS

Blisko 2 000 wsi .... uśredniając bo oprócz tego co zapisano ze słów świadków  i zbadano to należy pamiętać o zaginionych bez wieści oraz miejscach pochówku szczątków  pomordowanych do dzisiaj nie znanych.... x 100 (a mogłabym uśredniając równie dobrze napisać 300) :  2000 x 100 = 200 000  

Straty bezpowrotne Polaków poniesione od rezunów od 1939 r. do 1947 r. są szokująco wysokie co ocenimy po przeczytaniu książki Stanisława Żurka: "Zagłada Polskich Kresów południowo -wschodnich".

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

casium

#1544310

Serdecznie dziękuję MoherzeJ za tę piękną relację z obchodów I Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Tego wspaniałego Dnia Pamięci nikt nam już nie odbierze! Poza tym cenne przykłady męczeństwa na Wołyniu i Kresach. Pozdrawaim

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1544322

Właśnie uczciwe przypominanie tamtych strasznych dni jest naszym obowiązkiem teraz...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1544325