Michalkiewicz, Gadowski, Hoga o porozumieniu Duda-Trump: no i wyszedł polski postkolonializm

Obrazek użytkownika Jacek Mruk
Świat

https://www.pch24.pl/michalkiewicz--gadowski--hoga-o-porozumieniu-duda-t...

Podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zwiększenia w Polsce liczebności wojska USA to dowód na to, że Rzeczpospolita nie wstała z kolan, tylko nadal jest państwem postkolonialnym – tak uważają Jacek Hoga, Witold Gadowski i Stanisław Michalkiewicz, których portal PCh24.pl poprosił o komentarz w tej sprawie.

***

– To co zostało ustalone podczas wizyty pana Prezydenta Dudy w Białym Domu można skomentować słowami jakimi pewien adwokat zwrócił się do swojego klienta: „Wygrał Pan sprawę! Teraz tylko musi Pan zapłacić grzywnę i iść do więzienia!” – powiedział w rozmowie z PCh24.pl Stanisław Michalkiewicz.

Publicysta zwrócił uwagę, że to, ilu żołnierzy USA będzie stacjonować w Polsce jest aspektem drugorzędnym. – Wszystko jedno czy żołnierzy będzie więcej czy mniej. To nie ma znaczenia, ponieważ amerykańscy żołnierze, którzy będą stacjonować w Polsce nie będą podlegali rozkazom rządu polskiego, tylko rządu w Waszyngtonie. Nie muszę chyba przypominać, czym się kończy prężenie cudzych muskułów, bo najdobitniej przekonaliśmy się o tym w 1939 roku – podkreślił.

W ocenie Stanisława Michalkiewicza warto zwrócić uwagę na słowa, jakie padły z ust Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa pod adresem Rosji. – Pan Prezydent Duda narzekał na Rosję, że była zaborcą, okupantem itd. Z kolei pan Prezydent Trump wyraził przekonanie, że Polska będzie miała znakomite stosunki z Rosją, podobnie jak Stany Zjednoczone. Oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko to, że jeśli pewnego dnia USA będą faktycznie miały znakomite stosunki z Rosją to Polska też będzie musiała mieć takie stosunki, ponieważ nie będzie miała innego wyjścia. Starszy Brat każe, młodszy wykonuje – przekonywał.

Zapytany o to „kiedy Stany Zjednoczone będą miały znakomite stosunki z Rosją”, odpowiedział: „Wtedy kiedy konflikt między USA a Chinami się zaostrzy. Wówczas Amerykanie będą potrzebowali przynajmniej neutralności rosyjskiej, za którą Rosja każe sobie zapłacić. I tutaj pytanie: czym Amerykanie jej zapłacą? Odpowiedź jest prosta: tym samym, czym zapłacili Stalinowi w Jałcie w 1945 roku, czyli Polską”.

– Tym razem nie będzie jednak eksterminacji, ponieważ niewolników nikt nie morduje. Z żywego niewolnika jest bowiem więcej pożytku niż z martwego. Każdy zrozumiał, że wszystkie szaleństwa wojenne do jakich dochodziło w XX wieku były błędem i dlatego obecnie niewolnikom pożycza się pieniądze na odpowiedni procent, żeby mogli sobie kupić makagigi i będą szczęśliwi. To, że będą musieli za nie płacić aż do śmierci... A kogo to zresztą obchodzi – podkreślił publicysta.

Stanisław Michalkiewicz odniósł się także do przelotu myśliwców F-35 nad Białym Domem w momencie, kiedy znajdowali się w nim prezydent Andrzej Duda z małżonką. – Takie gesty Amerykanów nic nie kosztują, a nawet pomagają zarobić ciężkie pieniądze. Przelot myśliwców F-35 bardzo ładnie połechtał polskie ego i dzięki temu Polacy są w stanie zrobić dla Stanów Zjednoczonych więcej niż wszystko – ocenił.

Na koniec Stanisław Michalkiewicz skomentował podpisane przez Polskę i USA umowy na dostawę gazu opiewające na kwotę 25 mln dolarów. – Amerykanie mają w Polsce swoje interesy i chcą, aby nasz nieszczęśliwy kraj udostępnił im swoje terytorium dla potrzeb rozgrywek geopolitycznych, żeby Polska kupowała w USA broń, gaz i spełniała wszystkie zachcianki lobby żydowskiego w Stanach Zjednoczonych. A nasi umiłowani przywódcy to robią – zaznaczył.

– Najciekawsze w tym wszystkim były wypowiedzi przedstawicieli administracji Donalda Trumpa, którzy powiedzieli, że liczą na więcej kontraktów ze stroną Polską, co najmniej takich, jak podpisany we wtorek kontrakt gazowy. Wiele wskazuje na to, że tej jesieni zrobią jeszcze większy, bo wart ponad 300 mld dolarów interes w związku z realizacją ustawy 447. O tym jednak ani pan Prezydent Duda, ani nikt z polskich rządzących nawet się nie zająknął – podsumował Stanisław Michalkiewicz.

***

– W obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się państwo polskie i w naszym położeniu geopolitycznym nie mamy praktycznie żadnego wyboru. Dla nas sojusz z USA jest sojuszem najbardziej optymalnym, ale jednocześnie obarczonym ogromnym kosztem – powiedział w rozmowie z PCh24.pl Witold Gadowski.

Jak podkreślił, zapisy podpisanej w środę przez prezydentów Dudę i Trumpa umowy są kompromitacją polskich władz. – Polskie władze po raz kolejny udowodniły, że nie wiedzą, czym są i jak się prowadzi negocjacje! Negocjacje zakładają, że obie strony przedstawiają swoje warunki i gdzieś znajdują punkt, w którym się zgadzają. Tymczasem negocjacje polskich władz z władzami Stanów Zjednoczonych wyglądały tak, że strona polska przyjęła wszystko co Amerykanie podyktowali. To jest z punktu widzenia polskiej niepodległości coś haniebnego i dewastującego. Takie myślenie jest myśleniem postkolonialnym, że zawsze jest ten starszy brat, którego trzeba słuchać bezwzględnie i z którym nawet nie wypada negocjować – tłumaczył.

W jego ocenie, dopóki takie przekonanie będzie panowało - a nie zanosi się żeby coś miało się zmienić - dopóty „nasza pozycja będzie po prostu słaba i uwłaczająca godności wolnych i dumnych przedstawicieli 40-milionowego narodu”. – Polska mogła przygotować się do tych negocjacji i przedstawić Amerykanom swoje warunki gry. Nic takiego jednak się nie stało. Wizyta w Białym Domu Andrzeja Dudy była wizytą błagalną, a jak ktoś w polityce błaga, to otrzymuje warunki podyktowane przez innych, co jak widać jest rzeczą nie dla wszystkich oczywistą – powiedział nasz rozmówca.

Witold Gadowski odniósł się również do sugestii Donalda Trumpa, że być może we wrześniu przyleci do Polski. – Polska jest tak grzeczna dla Amerykanów, że w zamian będzie mogła ugościć ich przywódcę i wysłuchać wygłoszonych przez niego kilku ciepłych słówek. To pokazuje jak bardzo polska klasa polityczna jest niedojrzała i jak wielkim jest przesiąknięta kompleksem niższości – ocenił.

– Jeżeli nie wyzwolimy się z postkolonialnych łańcuchów, to już zawsze będziemy tak traktowani. Aby to zrobić musimy jednak wziąć się do roboty i zbudować elitę, która jest świadoma własnej wartości i świadoma wartości Polski. Takiej elity nie mamy! Zamiast tego mamy grupę ludzi, którzy potrafią jedynie padać na kolana i błagać. Różnica między obecną elitą a tą z PRL-u polega tylko na tym, że tamci klękali przed Moskwą, a ci przed Waszyngtonem i Brukselą – podkreślił.

– Musimy przezwyciężyć tego typu kompleksy, musimy pozbyć się elit, które nie wierzą w polską wartość i polską suwerenność – podsumował Witold Gadowski.

***

– Kilkukrotnie na łamach PCh24.pl podkreślałem, że budowa w Polsce Fort Trump jest dla Stanów Zjednoczonych po prostu nieopłacalna pod względem materialnym, wojskowym i politycznym. Powiem szczerze: w tym wypadku nie cieszę się wcale, że miałem rację – powiedział w rozmowie z Pch24.pl Jacek Hoga, prezes Fundacji Ad Arma.

– Ich obecność tu (amerykańskich żołnierzy na terytorium Polski – przyp.) sprowadzi się do zwiększenia zdolności C4ISR (dowodzenie, nadzór, kontrola, rozpoznanie, wywiad, łączność) i komponentu sił specjalnych. Jest to kontynuacja polityki wskazanej przez raport CSBA z 2017 roku. Zgodnie z nim dowodzenie, nadzór i kontrola na terenie naszego kraju ma być w rękach USA, my zaś mamy mieć zdolności uzupełniające w stosunku do Amerykanów. Mamy być zdolni do wystawienia partyzantki z komponentem artylerii pod ścisłą kontrolą USA – podkreślił.

– Umowa podpisana w środę w Białym Domu przez prezydenta Andrzeja Dudę i prezydenta Donalda Trumpa jest bez znaczenie strategicznego. Obiecaliśmy Amerykanom, że bez żadnego przetargu kupimy od nich sprzęt, co jest niedopuszczalne i po prostu nieprzyzwoite. Niszczymy resztki naszego przemysłu już obiecując zakup sprzętu od USA bez rozmów na temat ewentualnego choć częściowego transferu technologii. Sprzętu, do którego wiele zastrzeżeń ma dowództwo US Air Force i woli zakupić samoloty F-15X niż zwiększyć ilość modelu nam proponowanego. W zamian Amerykanie po raz kolejny obiecali, że być może w końcu zniosą wizy dla Polaków przybywających do USA – dodał prezes Fundacji Ad Arma.

W jego ocenie umowa podpisana przez prezydentów Dudę i Trumpa nie zmienia polskiej sytuacji geopolitycznej, a jedynie pogłębia uzależnienie Rzeczypospolitej od Wielkiego Brata. – Tracimy pieniądze i co ważniejsze częściowo kontrolę nad naszym terytorium. Jak się spojrzy na analizy przygotowywane przez Amerykanów widać wyraźnie, że nie ma możliwości, żeby zapisy zawarte w dokumencie wpłynęły w jakikolwiek zauważalny sposób na sytuację naszego kraju. Widać również, że nasz kraj jest przez nich uważany za teren możliwego konfliktu o wpływy w świecie nie zaś naszą niezależność – bo przecież o suwerenności nikt z polityków nad Wisłą już poważnie nie myśli – podsumował.

Rozmowy przeprowadził Tomasz D. Kolanek

Read more: http://www.pch24.pl/michalkiewicz--gadowski--hoga-o-porozumieniu-duda-tr...

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 2.7 (głosów:16)

Komentarze

Przez wrogów, "przyjaciół", robiąc z nas wciąż wariatów

Tubylcy są w glorii ciągle faszerowani

Zapłaczą gdy im nie starczy pieniędzy na nic

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1594686

Naprawdę trzeba płacić na bezpieczeństwo? No co za odkrycie. A może winien nie ten, co chroni lecz ten, kto zagraża? Nie wpadłes na to? Armia za PO to lepsza? Przed wojną to ludzie sami fundowali sprzęt wojskowy a dziś to mają coś nawet przeciw własnej armii...

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-6

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1594719

Panowie Autorytety zapomnieli, iż jesteśmy krajem ze wszech miar zniszczonym. Zniszczono do fundamentów przemysł, szkolnictwo zawodowe (aby szybko nie zbudować rodzimego przemysłu), armię, banki, środki masowego przekazu i zdemoralizowano naród, a przynajmniej znaczną część. Aby to w miarę odbudować potrzeba czasu, gdyż nie da się inaczej. Nie na zasadzie: wsadził i wyjął i bułka paryska. Na wszystko przyjdzie czas. Historia naszego państwa (ponad 1.000 lat), dobitnie ukazała skutki powstań, które wybuchały z dokładnością zegarka szwajcarskiego, aby przerzedzić młodzież. Teraz są czasy przetrwania, dla nas Polaków.

Pozdrawiam Ciebie Jacku i podobnie myślących.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Apoloniusz

#1594696

Demoralizacja trwa od 30 lat

A do Polski wciska się każdy niby brat

Zmiany wciąż na ścieżce i do piekła celu

Biedni zaślepieni zbudzą się po żelu

Który mózgi ich oblepi dla zgłupienia

I nie będzie Polski , a nawet wspomnienia

Tylko z Bogiem można kroczyć do zwycięstwa

Ale głupi chcą być Bogami nie z męstwa

Pozdrawiam

Szczęść Boże

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1594713

Sam nas obronisz przed Rosja i dasz nowe technologie? Dobrze wiedzieć. 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-6

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1594717

A czyś ty zapomniał kto i po co niszczył ten kraj do fundamentów? (Taki, na przykład, przemysł zbrojeniowy i jego eksport?)
Chyba jeszcze nie umierasz - na razie obserwujesz kruszenie i erozję fundamentów niezawodnym do tego środkiem zwanym fundamentalizmem holokaustycznym. A już szykują saperów do wysadzania samej skały, żeby się tam w jaskiniach i katakumbach jakaś polsko-katolicka tradycja nie zachowała. - Tak więc nie bój żaby, dożyjesz śmierci! Ale ścieżki już prostuj!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1
#1594786

Brednie. To szefowie sztabu? Czy choć eksperci wojskowi?

Manipulanci.

Dodatkowe wojsko to znacznie więcej, niż liczba żołnierzy. Celowo to pominęli.

Pitolą o ew. okupacji paroma tys. żołnierzy! Ciekawe w jakim celu okupować? Przecież to większe koszty niż zysk! Z góry zakładają zmianę sojuszy? 

Wzmacnianie obronności to zaprzeczenie wstawania z kolan? Lepiej być słabym? I bezczelnie porównują do 1939. W '39 z UsArmy tu nikt by nam nie wjechał. A czym się skończył '39? Polska wciągnęła innych w wojnę światową. Lepiej było rozłożyć nogi, bo sojusze złe? 

Najzupełniej właściwe,by jak najbardziej wiązać się interesami,to właśnie zabezpiecza najbardziej.  A bredy, że Polskę oddadzą Rosji, to wariactwo. Byłby to koniec wiarygodności Nato i USA, czyli ich rozpad oraz ich ładu! Jak niby technicznie i po co? W Jałcie nie zapłacono Polską, tylko starano się wytargować jakąkolwiek demokrację na już okupowanym terenie.  Byle straszyć i podważać wiarygodność, czyli jest to dywersja ideologiczna wymierzona przeciw Polsce.

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-6

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1594716

USA dominują świat i w związku z tym wymuszają podporządkowanie sobie innych nacji. To działanie dotyczy wiele państw świata, a nie tylko Polski. Ja nie znam przykładu, aby ktoś był sojusznikiem USA i nie musiał się podporządkować  nakazom płynącym z Waszyngtonu. Ani UK, ani Niemcy nie są tu wyjątkiem; muszą kupować amerykańską broń, a ostatnio mają zakaz kooperacji z Huawei czy nawet szerzej, z Chinami. Za nieposłuszeństwo są sankcje. 

 Samoloty F-35 też muszą kupić wszyscy, bo USA najbardziej zarabiają na sprzedaży broni i sprzętu wojskowego. Tylko kto nie chce tego widzieć, to sobie wyobraża, że można dzisiaj sobie pozwolić na równe partnerstwo z USA. 

Problemy Rosji, Iranu, czy paru innych państw z USA wynikają z tego, że podporządkować się nie chcą. Tych też czekają sankcje i inne szykany.

Podziwiać należy tylko państwa neutralne, te z kolei mają własną silną armię, ale na neutralność w Polsce już jest za późno i  Polacy nie są na to przygotowani. Pod tym względem to Michalkiewicz ma rację. 

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4

Anna K.

#1594724

Są ludzie którzy rodzą się niewolnikami!!

W Polsce ostatnio zgłaszają się już stadami

Wynik tego bardzo łatwy do przewidzenia

Po Polsce zostaną u nich tylko wspomnienia

Polin będzie gniazdem żydowskich gnębicieli

Niewolnicy będą mieć to co sami chcieli

Pozdrawiam

Szczęść Boże

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1594761

To jest odpowiedź dla tych ,którzy uskarżają się na "cichodajki", które nie uzasadniają pał. Uzasadnienie nic nie da...właśnie dlatego, że  "Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu".

A co do tematu...

Izrael zaprosił do Polski Władimira Putina!

To zupełnie nowe obyczaje dyplomatyczne, wedle których to nie gospodarz zaprasza do wizyty tylko władze obcego kraju. Stwarza to wrażenie, że Polska nie ma już nic do gadania i nawet nie trzeba uzgadniać z polską dyplomacja kogo zaprasza się na teoretycznie nasze terytorium. Może to też oznaczać, że Izrael uważa utrzymywany z pieniędzy polskich podatników niemiecki obóz w Auschwitz, za część swojego terytorium.

„Mam nadzieję, że prezydent Putin dołączy do nas w styczniu przyszłego roku z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz przez Armię Czerwoną” powiedział izraelski prezydent Reuven Rivlin.

Teraz mamy kolejną odsłonę tego upokorzenia. Amerykanie ogłosili, że organizują w Warszawie kolejną konferencję wojenną przeciw Iranowi, a Izrael zaprosił sobie do Polski prezydenta Władimira Putina…

http://www.bibula.com/?p=108469

To co się wczoraj wydarzyło w Oświęcimiu woła o pomstę do nieba!

W Narodowy Dzień Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjny do Oświęcimia przybyło kilkudziesięciu Polaków, by oddać hołd pomordowanym rodakom. Uroczystości zaplanowano na godzinę 14.

Kilka godzin wcześniej doszło do wielkiego skandalu. Dwaj mężczyźni zostali zatrzymani przez policję, która przed obozem koncentracyjnym KL Auschwitz zajechała im drogę i doprowadziła na komendę na kilkugodzinne przesłuchanie.

Dopiero dziennikarska interwencja i nacisk grupy polskich patriotów sprawił, że mężczyźni zostali wypuszczeni i tamci mogli uczestniczyć w uroczystościach.

Czy żyjemy jeszcze w Polsce czy to już izraelska republika bananowa?

https://wprawo.pl/2019/06/15/jechali-na-obchody-do-auschwitz-zatrzymani-...

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

Verita

#1594765

Muszę się powstrzymać bo Gawrion się irytuje
Moje niektóre wejścia niewygodne blokuje
To nie przypadek lecz zaplanowane działanie
By mnie zniechęcić i opuścić krytykowanie

Niestety Polska jest już w stanie niewoli
A to tylko samych Polaków dziś boli
Niewolnicy pragną zostać judaszami
Czerpać srebrniki wielkimi garściami

Ciekawe, gdzie judasze będą uciekać?
I na czyje zawołanie wściekle szczekać
Bo gdy już Naród przebudzi się zgłodniały
Nie będą skuteczne z blogu puste pały
Pozdrawiam
Szczęść Boże

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1594767