Przegapiona ważna wizyta

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  Oczy wszystkich zwrócone są na Światowe Dni Młodzieży i na papieża Franciszka.  Prawdopodobnie dlatego - mało kto zwrócił uwagę na czwartkową [28.07.2016] wizytę  pani premier Wielkiej Brytanii,  Theresy May, w Warszawie i jej rozmowy z premier Polski, Beatą Szydło.  Trwały one tylko około czterech godzin,ale były dla nas ważne.  Tak pisała o nich w czwartek "Rzeczpospolita":

 "23 czerwca większość Brytyjczyków opowiedziała się w referendum za opuszczeniem UE. Dla May, która kieruje brytyjskim rządem od 13 lipca, jednym z głównych zadań jest negocjacja z państwami UE warunków i terminu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, a także ukształtowanie na nowo relacji Londynu ze Wspólnotą już po Brexicie. 
  Premier Szydło przedstawiając informację w Sejmie na temat Brexitu mówiła, że polski rząd rozumie, że po wystąpieniu z UE Wielka Brytania będzie chciała mieć większą kontrolę nad swoim rynkiem pracy. Jednak - dodała Szydło - oczekuje, iż "nowe regulacje będą proporcjonalne, niedyskryminacyjne i oparte na merytorycznych przesłankach". 

Z kolei premier May oświadczyła w środę, że jest otwarta w sprawie przyszłego modelu stosunków między Wielką Brytanią a Unią Europejską po Brexicie. Powiedziała też, że chciałaby rozwiązać kwestię praw obywateli UE żyjących w Wielkiej Brytanii oraz Brytyjczyków w krajach Unii Europejskiej na wczesnym etapie negocjacji o Brexicie.
  May po objęciu urzędu odbyła już rozmowy z przywódcami Niemiec, Francji, Irlandii i Włoch, a także Słowacji. Szefowa brytyjskiego rządu odwiedziła Bratysławę w czwartek, tuż przed przybyciem do Polski. Słowacja pełni rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE." {TUTAJ}.

 Dlaczego uważam, że te negocjacje są ważnym wydarzeniem?  Po pierwsze dlatego, iż od ich wyniku zależy los ok. 800 tys. polskich emigrantów mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii.  Rząd polski stoi tu wobec pewnego problemu:  Dla Polski byłoby korzystne, gdyby przynajmniej część z nich powróciła do naszego kraju i zajęła się rozwijaniem Polski, a nie Wielkiej Brytanii.  Z drugiej jednak strony - polskie władze nie mogą się pogodzić z jakąkolwiek forma dyskryminacji Polaków.  Muszą więc naciskać na Brytyjczykow, by ci traktowali obecnie naszych rodaków nie gorzej niż przed Brexitem.

 Wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie oznacza wcale, iż kraj ten stanie się mniej ważny.  Jego rola może nawet wzrosnąć.  W końcu to piąta gospodarka świata {TUTAJ}.  Polska powinna utrzymywac z Wielka Brytanią możliwie dobre i korzystne dla nas stosunki.

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)

Komentarze

Nowej premier Anglii rzeczywiście nie odbiła sie wielki echem w swiecie politycznym mimo ze to była wazna wizyta , zreszta wszstkie wydarzenia polityczne i inne zostały przyćmione przez SDM i papieza Franciszka
Uwazam sie za wierzącego lecz co za dużo to i nie zdrowo , komentarze każdej wypowiedzi papież i zachowanie się dziennikarzy oraz wielu osób mi się nie podoba a poza tym jest wiele ważnych spraw które powinne być ludziom przekazywane a nie przemilczane , choćby co się dzieje w Turcji czy wybory w Ameryce które będą miały także wpływ na dalsza politykę polsko-amerykańska .

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1517398

Chciałby aby obywatele Polski pracujący w GB powrócili do kraju i go rozbudowywali.Jak mozna opowiadac takie brednie,gdzie nie ma zadnej skali porównawczej w systemie podatków zarobków i kosztów utrzymania pomiedzy GB a Polską.Jedynie ceny sa na porównywalnym poziomie.Nie wspomne o podejsciu pracodawcy do pracownika w Polsce i Wielkiej Brytanii.U naszego pracodawcy w wiekszosci są łapy w kieszeniach i traktowanie pracowników  jak zło konieczne,oraz pretensje że za mało sprzedał lub nie dostał zlecenia a to dlatego ze zatrudnia patałachów,co jest niezgodne z prawda ale w mózgu pracodawcy jest tak  poukładane i trudno to zmienic.On jako pracodawca jest z  kolei podobnie traktowany przez rodzimych urzędasków i trzeba albo ustaw i wytycznych o kulturze postępowania,lub kodeksu,albo zmiany pokoleniowej i to nie jednej.W Polsce od dawna jest albo wystąpienie przed szereg albo musztarda po obiedzie,a w telewizji zawsze jestesmy najlepsi,i wszystko jest naj!

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze zaświeci słoneczko

#1517420