Ponad pięć miesięcy protestów "żółtych kamizelek"

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

 Zaczęły się one bowiem 17 listopada 2018 r. [patrz {TUTAJ}].  Wczoraj [27.04.2019], jak co sobotę, w wielu miastach Francji odbyła się już 24 demonstracja.  Tym razem do zamieszek doszło w Strasbourgu gdy manifestanci próbowali dostać się do gmachu Parlamentu Europejskiego.  Według portalu  ifrancja.fr  :

 

  "Wczesnym popołudniem w Strasburgu zgromadziło się 2 tysiące osób. Doszło do starć policji z demonstrantami usiłującymi przedostać się do objętych zakazem sektorów. Zatrzymano 26 osób.

  W Paryżu „żółte kamizelki” manifestowały przeciwko mediom, którym zarzucając im stronniczość w relacjonowaniu ich protestów. Manifestanci wyruszyli sprzed Domu Radia w XVI dzielnicy i wykonali obchód siedzib France Télévisions, TF1 czy BFM TV. Marsz zakończył się przed budynkiem Wyższej Rady ds. Audiowizualnych (CSA).

Druga manifestacja wyruszyła bulwarem Montparnasse w kierunku placu d’Italie. Dołączyły do niej czerwone kamizelki związkowców CGT oraz członkowie partii lewicowych, protestując przeciwko polityce rządu i federacji przedsiębiorców (MEDEF). Obie manifestacje przebiegły spokojnie. Zatrzymano jednak 11 osób.  Wieczorem grupa manifestantów zgromadziła się na placu Republiki. 

  Według danych francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w całym kraju manifestowało dzisiaj 23.600 osób (27 900 tydzień temu), w tym 2600 w Paryżu (9 tys. w zeszłą sobotę). 

  Według obliczeń organizatorów (Le Nombre Jaune) podanych dziś o godzinie 19 dzisiaj manifestowało 60 tys. osób.

Kolejna manifestacja zaplanowana została już na środę, 1 maja. „Żółte kamizelki” zapowiadają masową mobilizację." {TUTAJ}.

 

  Dwa dni wcześniej, 25.04.2019, prezydent Francji, Emmanuel Macron wygłosił orędzie, w którym podsumował trwającą od listopada narodowa debatę  Czytamy w TVN24,pl {TUTAJ}:

 

  "Prezydent Francji powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej, że demonstracje "żółtych kamizelek" były "słusznymi roszczeniami", na które nie należy patrzeć przez pryzmat przemocy, która czasem im towarzyszyła. Prezydent zwrócił jednak uwagę na to, że z czasem żądania uczestników ruchu stały się częściowo sprzeczne, a marsze zawłaszczały ugrupowania agresywne. Podsumowanie narodowej debaty Wystąpienie Macrona stanowiło także podsumowanie "wielkiej debaty" o naprawie państwa, którą prezydent zainicjował jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. Miała być ona odpowiedzią na żądania protestujących. W jej ramach w całej Francji odbyło się około 10 tysięcy spotkań przedstawicieli władz z mieszkańcami, którzy mieli okazję powiedzieć o trapiących ich problemach. Podsumowanie debaty liczy 1500 stron.".

 

  Portal Niezalezna.pl {TUTAJ} zwrócił uwagę na to, iż Macron nie zaproponował w istocie nic nowego:

 

  "Najbardziej charakterystyczną cechą tego przemówienia jest to, że prezydent niczego nowego nie zaproponował – zauważa francuski komentator „Codziennej” Zbigniew Stefanik. Wszystkie propozycje wpisują się w program wyborczy z roku 2017 albo są planami reform, które były prezentowane przed kryzysem. Jednym z takich przykładów jest reforma konstytucyjna dotycząca m.in. wprowadzenia częściowego systemu proporcjonalnego przy obsadzaniu 20 proc. mandatów w Zgromadzeniu Narodowym.

Jeśli zaś chodzi o kwestie społeczne, to prezydent Francji zaproponował zwiększenie minimalnej emerytury do tysiąca euro miesięcznie. Natomiast emerytury do 2 tys. euro mają być związane ze wskaźnikiem inflacji. Macron wspomniał również o wydłużeniu czasu pracy. Wstrzymał ponadto likwidację szkół i szpitali na obszarach wiejskich oraz zaproponował podwyższenie pierwszego progu podatkowego dla najmniej zarabiających. Emmanuel Macron mówił też o zwiększeniu ściągalności alimentów. Specjalna agencja otrzyma możliwość ściągania alimentów również od osób żyjących ze świadczeń socjalnych. Podczas przemówienia wspomniał o reformie wyższej służby cywilnej. 

Emmanuel Macron w swoim przemówieniu stwierdził wprost, że wierzy w demokrację przedstawicielską. Dlatego też referendum obywatelskie zostało odrzucone w kształcie zaprezentowanym przez żółte kamizelki. Zaproponował jedynie wprowadzenie referendum lokalnego. Zdaniem Zbigniewa Stefanika Emmanuel Macron nie chce ustąpić, gdyż widzi, że żółte kamizelki tracą poparcie społeczne, a w samych demonstracjach uczestniczy coraz mniej Francuzów. Obecnie poparcie dla referendum bezpośredniego związane jest z poparciem dla żółtych kamizelek i wynosi ok. 45 proc.".

 

  "Żółte kamizelki" są tego samego zdania i kontynuują protesty.  Warto wspomnieć, że są one znacznie bardziej popularne niż Macron, którego popiera tylko ok. 27 proc. Francuzów.  Jeśli jednak ruch ten zacznie utożsamiać się z lewicą [CGT] to przegra.

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:8)

Komentarze

"Jeśli zaś chodzi o kwestie społeczne, to prezydent Francji zaproponował zwiększenie minimalnej emerytury do tysiąca euro miesięcznie." (...)

owszem ale od ................ 2020, co spotkalo sie z dezaprobata wiekszosci emerytow !

Prawdziwym sprawdzianem przyszlych rzadow Macron beda czerwcowe wybory do UE.
-Zanosi sie na Referendum reklamowane przez opozycje i w konsekwencji Macron bedzie musial zmienic pierwszego ministra lub doprowadzi do przyspieszonych wyborow do Parlamentu.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

H44

#1587905

Jeżeli zamiast swoich kopytek pokażesz coś innego, to może dostaniesz kilka plusów.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1587959