Czy Angela Merkel strzeliła sobie w stopę?

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

Forsując uparcie kandydaturę Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.  Zastanawiał się nad tym dzisiaj [11.03.2017] Christoph B, Schiltz na stronie internetowej niemieckiego dziennika "Die Welt" {TUTAJ(link is external)}.  Jego artykuł został szybko zauważony i omówiony w polskim Internecie [np. w Niezalezna.pl {TUTAJ(link is external)} i w wPolityce.pl {TUTAJ(link is external)}].  Takze dziś w portalu wPolityce.pl ukazał sie tekst Ryszarda Makowskiego "Toporny makiawelizm kanclerz Merkel zrujnował ideę partnerskiej Europy" {TUTAJ(link is external)}.  Schiltz napisał:

  "Merkel and Co. doprowadzili do zwarcia szeregów i do izolacji polskiej premier Beaty Szydło, co sprawiło, że musiała wyjechać z Brukseli jako przegrana
– pisze.
Zdaniem autora naiwnością byłoby założenie, iż ten incydent był tylko epizodem. „Ta sprawa będzie miała daleko idące konsekwencje, dla Polski i dla Unii Europejskiej" – przewiduje niemiecki dziennikarz. „Doprowadzi ona do dalszego podziału w polskim społeczeństwie, stworzy przestrzeń dla antyeuropejskich uprzedzeń i pozwoli silnemu człowiekowi Jarosławowi Kaczyńskiemu na zintensyfikowanie kampanii przeciwko UE” – czytamy w "Die Welt".
 Czy warto było za taką cenę ponownie wybierać przeciętnego szefa Rady Europejskiej Tuska?
- pyta niemiecki publicysta.
 Podkreśla jednocześnie, że "Polska ma ogromne znaczenie dla europejskiego współżycia". „Warszawa dysponuje środkami pozwalającymi, za pomocą weta, wywierać presję na UE"".

  Makowski idzie dalej:

  "Ostatnie wydarzenia zmusiły polityków niemieckich do pokazania prawdziwego stosunku do Polski. I nagle okazało się, że jesteśmy traktowani jak kolonia, która nie ma nic do gadania. Interes jednego człowieka, Donalda Tuska, został przedłożony nad interesy dużego państwa. Czy coś takiego można nazwać rozważną polityką? Raczej kompletną ignorancją. Jeśli tak jest, że funkcja przewodniczącego Rady Europejskiej jest bardziej dekoracyjna niż wpływowa, czy warto było kierować się w tej sytuacji wyłącznie osobistymi preferencjami? (...) Jeżeli w tej sytuacji [Merkel] nie waha się przed posunięciem bez precedensu czyli ogłoszeniem wygranej Tuska przed rozpoczęciem szczytu, to wykazuje się ponadnormatywnym cynizmem.
Jest to zdecydowane uderzenie w polskie władze. Wręcz pokaz wrogości. Wiadomo, że w tym momencie premier Beata Szydło nie ma możliwości wykonania żadnego manewru.
Domniemania niemieckiego dziennika „Die Welt”, że „Polska zemści się za porażkę”, są chyba trochę na wyrost, ale Niemcy powinny się z nami liczyć, mając choćby na uwadze choćby swoje interesy.".

  No cóż - Merkel była pewna swej władzy, a tacy ludzie lubią się otaczać "miernymi, biernymi, ale wiernymi".  Tusk doskonale do tego pasował.  Ten pokaz siły okaże się na dłuższą metę szalenie kosztowny.  Niemcy już są znienawidzeni w Grecji i Włoszech.  Teraz dojdą do tego inne państwa, które jeszcze bardziej upokorzono na tym szczycie, pokazując im, że są posłusznymi członkami Rzeszy Niemieckiej.  To musi kiedyś się zemścić.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)

Komentarze

Warto zapytać: co robić?. Przeczołgano nas w Brukseli? Tak. Trochę tak. Ale jakieś korzyści są. Postanowiono rozmawiać na temat uregulowania wyboru szefa RE i zapewne innych stanowisk. To zostanie zauważone przez mniejsze państwa, bo dotąd ustalai to "więksi", a "mali" musieli słuchać i akceptować.Nasza stanowisko postawiło problem tak: "a dlaczego ma być jak jest". To zostanie zauważone. Trzeba teraz odbudować wyszehrad i przygotowywać się do dyskusji z federalistami, którzy chcą budować "państwo Europa" i Europę 2 prędkości". Niech budują. Skończy się to fatalnie. Trzeba sobie, przede wszsystkim, zdać sprawę z tego, że zostaliśmy sami dlatego, że nikt nie chciał toczyć boje o Tuska. Uznano to za moało ważne. Dla nas było ważne, dla Węgier, czy Czech nie. Trzeba szukać spraw które są ważne dla wielu państw, trochę próbowaliśmy narzucić narrację polską, w sensie personalnym, ale nie wyszło. Dobre, że postawiliśmy się, ale teraz trzeba szukać sojusznikó w innych ważniejszych sprawach. I czekać, aż będzie można Merkelową kopnąć. A ta chwila nadejdzie. Należy być cierpliwym. I

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Traczew

#1534936

I to jest dowód że towarzysze z zachodu nie dorównują dawnym towarzyszom ze wschodu. Czyli po prostu ZBIERANINA amatorów. Zdawałoby się że posiadane przez nich dyplomy powinny coś gwarantować. A jednak, to co i jak zrobili eliminuje ich z gry dyplomacji. Wszystkim dałbym co najwyżej ponosić teczkę Pani Premier.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1534970