HUAWEI - AGENCJA SZPIEGOWSKA CHIN W POLSCE!

Obrazek użytkownika Bozena Lukawska
Kraj
HUAWEI

HUAWEI - AGENCJA SZPIEGOWSKA CHIN W POLSCE!

CZY PORTAL KOMPUTEROWY NETIAW POLSCE  WSPÓŁDZIAŁA

Z CHIŃSKĄ AGENTURĄ ?

PORTAL NETIA W SWOIM LOGO POSIADA ZNAK FIRMOWY "HUAWEI"

 

Dyrektor Huawei Polska oraz były oficer ABW aresztowani. Podejrzewani o szpiegostwo na rzecz Chin

Maciej Gajewski

@gajewskimaciej

Miniony rok nie był dobry dla Huaweia pod względem wizerunkowym. I wygląda na to, że bieżący będzie jeszcze gorszy. Koneksje firmy z chińskim rządem rodzą coraz większe obawy. Jeżeli wierzyć podejrzeniom naszego rodzimego ABW – całkiem uzasadnione.

Huawei to nie tylko producent świetnych telefonów i komputerów. Na rynku mobilnym jest sprzedażowym liderem, również i w Polsce. Nawet w naszym zespole blogerów spora część naszych urządzeń to sprzęty właśnie tej firmy.

Huawei jednak jest również – i kto wie, czy nie przede wszystkim – jednym z liderów rynku telekomunikacyjnego od strony jego infrastruktury. Jest całkiem możliwe, że czytasz ten tekst na swoim telefonie, który otrzymał internetowy sygnał radiowy właśnie od nadajnika Huaweia, który zakupił twój operator komórkowy. Ta firma to potęga. Jak ustalił Spider’s Web, uruchomiona niedawno sieć 5G od T-Mobile również wykorzystuje infrastrukturę Huaweia.

Huawei jest w rękach władz Chin.

Problem w tym, że Huawei to półprywatna spółka, nad którą częściową kontrolę ma rząd Chińskiej Republiki Ludowej. Istnieje zatem uzasadnione podejrzenie, że urządzenia telekomunikacyjne tej firmy mogą być wykorzystywane do celów szpiegowskich. Dlaczego państwowa natura Huaweia jest tu tak istotna?

Spółki mające prywatnych właścicieli kierują się własnym interesem i zyskiem. Alcatel-Lucent, Ericcson czy Nokia chcą sprzedać jak najwięcej nadajników operatorom. Samsung i Apple chcą nam sprzedać jak najwięcej telefonów. W podobny sposób motywowany jest Huawei do działania, ale jego właściciele mogą mieć apetyt na więcej.

Huawei jako spółka nie ma żadnego interesu w kradzieży danych o – dajmy na to – nowej technologii przetwarzania stali w jakiejś hucie. Ale wywiad Chin, szukający sposób na zwiększenie wydajności krajowego przemysłu, z przyjemnością przygarnie takie informacje.

Buntują się Stany Zjednoczone, Japonia, Australia, Nowa Zelandia, Czechy, Norwegia. A w Polsce dokonano pierwszych zatrzymań.

W Stanach Zjednoczonych obowiązuje już zakaz kupowania sprzętów Huaweia przez podmioty państwowe, a sieci komórkowe nie oferują telefonów tej firmy w swoich planach abonamentowych. Zakaz wykorzystywania sprzętu marki Huawei przez podmioty państwowe oraz operatorów sieci komórkowej obowiązuje również już w Japonii, Australii i Nowej Zelandii. Czechy nazywają firmę zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego, a urzędy w Norwegii zastanawiają się, czy budowa sieci 5G w kraju przez Huaweia to na pewno taki dobry pomysł.

Jak udało się ustalić redakcji TVP Info, polska Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Weijinga W. i Piotra D., podejrzanych o szpiegostwo na rzecz chińskiego wywiadu. Pierwszy z mężczyzn jest jednym z dyrektorów polskiego oddziału Huawei. Drugi to były oficer ABW. Dokonano też przeszukań w biurach Huawei Polska oraz Orange Polska, gdzie pracował drugi z podejrzanych.

Huawei Polska wie o zatrzymaniu swojego pracownika, ale na razie nie udziela komentarza w tej sprawie:

Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały.

Zatrzymanym postawiono zarzuty z art. 130 ust. 1 dotyczącego szpiegostwa przeciwko RP. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia, nie przyznają się do winy i odmawiają zeznań. Dziennikarze TVP Info ustalili również, że ambasada ChRL domaga się kontaktu z Weigingiem W. Podejrzanego nie chroni jednak immunitet dyplomatyczny.

Nie jest jasne jakie informacje rzekomo ukradziono i komu.

Na chwilę obecną ABW nie wystosowało żadnego oficjalnego komunikatu prasowego. Należy też pamiętać, że na razie podejrzanym postawiono oskarżenia, ale w myśl litery prawa o ich ewentualnej winie zdecyduje dopiero sąd. A także o tym, czy panowie działali na własną rękę, czy też w ramach struktur Huaweia.

Konsekwencje tych wydarzeń są bardzo trudne do przewidzenia. Należy się jednak spodziewać, że władze krajowe przynajmniej wezmą pod rozwagę rewizję planów rozwoju krajowej infrastruktury telekomunikacyjnej. A ta może być bardzo dotkliwa w skutkach dla Huaweia.

Maciej Gajewski

@gajewskimaciej

Opracowała Bożena Łukawska niepoprawni.pl

Źródło

https://www.spidersweb.pl/2019/01/huawei-abw-zatrzymania.html

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:3)

Komentarze

BS.

To jakieś zlecenie od konkurencji na Netię?

To, że szpiegują, to nic nowego. USA z UK robią to na potęgę (dlatego ich sojusz jest tak ścisły- wzajemnie trzymają się za jaja). Chiny są zwyczajnie po przeciwnej stronie jako rywal.

Przeciwstawianie prywatnych spółek zachodnich chińskim, wspieranym przez ich rząd jest bezdennie głupie. Szpiegostwo, choćby i gospodarcze, kwitnie poprzez wszelkie firmy. Forma własności nie ma tu nic do tego, tylko powiązania oraz wykorzystywanie. Problem z Huawei polega na tym, że jest liderem w 5G a USA, więc za nimi i naciskani sojusznicy, go nie chcą. No i słusznie, bo nie chodzi o samą szpiegomanię co do produktów, tylko o bezpieczeństwo danych w całej infrastrukturze. Jest to również wyścig technologiczny, gdzie firmy prywatne stękają, że nie dają rady z chińskimi oraz kwestia tego, że Huawei sprzedawał produkty niemile widzianym Talibom, Iranowi itp. Trwa to już bodaj od 2011., gdzie wskazywano na zagrożenie, starano się prewencyjnie dyskryminować lecz nie pokazywano konkretnych dowodów. Nagłaśniano za to poboczne rzeczy i wypowiedzi w kampanii propagandowej. Podobnie było z ZTE. Głównym powodem jest to, że jest to obca firma a dokładniej chińska, co potencjalnie zagraża. Nieładne ale takie jest zadanie państw.

Polskie zatrzymanie ponoć (wg komunikatów) nie ma związku z działalnością szpiegowską Huaweia. Były już przypadki na świecie, gdzie pracownicy H. byli zw. z działalnością wywiadowczą.

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1578220