Instalacja - do tęczy niepodobna

Obrazek użytkownika cyborg
Kultura

Z cyklu : Artyści - kanaliom , miejsce : Szczecin , Aleja Kwiatowa . Budynek w głębi to dawny Komitet Wojewódzki PZPR, spalony w grudniu 1970, obecnie Sąd Rejonowy.
Justyna Machnio / Maciej Pytlak / Piotr Paluch tak oto opisują cel instalacji :
Huśtawka, której forma nawiązuje do szafotu jest zestawieniem znaczeń, które z jednej strony są sobie zupełnie przeciwstawne, a z drugiej mają cechy wspólne. Na huśtawce, niczym na szubienicy każdy ma możliwość wyhuśtać się, przełamać własne granice myślowe, związane z potocznym odbiorem formy. Te ektremalne połączenie zabawki i narzędzia do wykonywania wyroków śmierci, to gra zarówno słowem, jego znaczeniem jak i samą formą. Wykorzystując słowo, oraz gest
zestawiamy ze sobą zabawę dawnych mieszkańców miast i rozrywkę dzisiejszych ludzi.

Ludzie, z pewnym zdziwieniem podchodzili do instalacji, komentując podobieństwo huśtawki do szubienicy. Odkrywali powyższy tekst autorów instalacji, który upewniał ich, że domysły były przwidłowe. Nieliczni nieśmiało wchodzili na szafot i równie nieśmiało siadali na huśtawce, głównie po to by zrobić sobie zdjęcie. Jakoś nikt nie miał chęci podpalić lub w inny sposób zniszczyć, czegoś w końcu niemiłego, ocierającego sie ogranice dobrego smaku. Instalacja jednak zniknęła. Nie będzie dofinansowania z Unii, nikt nie da pieniędzy na pokost, lakier, tryskacze i kamery. Nikt nie postawi policji i straży miejskiej na wylotach ulic. Nie spodobała się władzy, BO mogła się zbytnio spodobać społeczeństwu, mogła "wrosnąć" w krajobraz dzielnicy.

 

zdjęcia własne

tekst autorów instalacji : spisany z tabliczki informacyjnej (wiernie!)

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.5 (głosów:15)

Komentarze

Czego władze się nagle przestraszyły?! Rozhuśtania nastrojów? Tradycja ludowa o szubieniczkach nie mówi, bo przecież... "a na drzewach, zamiast liści, będą wisieć..."

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2
#1435492

Majestat urzędowości, prawomocności ! Samosąd, to nie to samo co  egzekucja w majestacie prawa.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

#1435506

Już widzę jak te pełowskie oszołomy walą w pory ze strachu-myląc że ta chuśtaweczka jest przygotowana dla nich.Tyle tylko że bez siedziska ale z grubym sznurem..

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Marika

#1435493

Na Zamku Książąt Pomorskich mieści się Urząd Marszałkowski, a znajdujące się na dziedzińcu dyby nie wzbudzają emocji ! A powinny,powinny...

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

#1435501

bo całe rodziny robią sobie w nich zdjęcia.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1435550

dekapitacja

 

huśtawka-szafot

to świetna instalacja

na której nastąpi

władzy dekapitacja

 

Gdyby to była instalacja -no powiedzmy - homo-huśtawka,

to o takim "arcydziele" trąbiłyby bez ustanku wszystkie główne merdia,

a na samych artystów spadłby zaraz deszcz nagród i grantów!   

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1435496

Podpowiem twórcom by uzupełnili następnym razem instalację o tęczowego kata. No i dużo kolorowych kwiatków. Byle nie tykali funkcjonalności. 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

#1435499

Nie ma zbrodni bez kary !

Napisał kiedyś Nasz Wielki Wieszcz.

 

ta komotuska hołota naćpana.                                                                                                                                                                                                 sitwa bandycka Don Alda i bula - lewatywy dobrze wie co ma za uszami, co nabroiła, na co zapracowała i za co godziwa zapłata im się słusznie należy.

Więc na
"miecz" Sprawiedliwości Temidy patrzeć spokojnie nie mogła.                  

Więc zniknięto.

Nie ujdą.

Las Birnam do nich przyjdzie.

I po nich !
 

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1435503

widomym znakiem anarchii obyczajowej i wywrócenia wartości do góry nogami.

Każdy kto chce wygrać wybory musi deklarować w swoim programie rozebranie tego czegoś natychmiast po ich wygraniu.

Pozdr. autora.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1435507

Innym wyjściem jest rozbudowanie tęczy o dodatkowe kolory. Tęcza w obecnej postaci dyskryminuje wiele mniejszości, co jest niedopuszczalne w Zjednoczonej Europie ! LGBT = lesbijki+geje+biseksualiści+ transwestyci. Proponuję dodać : kolor czarny z trupimi główkami - dla osiągających satysfakcję z przebierania się w mundury nazistowskie, ćwieki, łańcuchy, pejcze ; kolor czerwony w sierpy i młoty - dla miłośników Chóru Aleksandrowa, zapachu onuc, rąk związanych drutem kolczastym. Nie wiem jaki kolor przydzielić "ekologom"  od owieczek i owczarków alzackich.

Dość absurdów ! Mieszkańcy Warszawy powinni rozliczyć winnych nieliczenia się z opinią społeczną i marnowania społecznych pieniędzy.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

#1435520

Do szafotu jest mało podobna, bo nie ma jak zainstalować gilotyny, nie mówiąc już o miejscu na kosz do spadającej głowy. Gdyby była wyższa to by można zainstalować sznur i dorobić zapadnię pod nogami, ale tak to pozostaje tylko huśtawkę dla dzieci zawiesić. Nie wiem na co liczyli konstruktorzy, bo nastraszyć nikogo się tym nie da. No chyba, że władza w Szczecinie bardzo strachliwa i już na sam widok podwyższenia z wiszącymi sznurkami ma mokro w gaciach. 

Czego sobie i Państwu życzę.

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1435509

Wyobraź sobie, że przy publicznych egzekucjach, kat zmuszał skazanego, lub taszczył go sam na drabinę, zakładał pętlę, spychał ze stopnia. Skazaniec dusił się, bimbając giczołami. Widać go było z daleka, gawiedź była zadowolona. Zrzucenie do zapadni, jako humanitarne przyspieszenie śmierci, wprowadzono niedawno.

Drabina przystawiona do jednego ze słupów byłaby, może i bardziej wymowna, ale jednak przesadna.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

#1435516

Zal ze tak pochopnie opuscil Pan nasz portal !!!

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4

NeOn24.ru

#1435586

taka sztuka.

Widocznie tych wszystkich "instalatorów" sztuki nie stać na nic więcej. Nie mówiąc chociażby o dobrym smaku.  Ich "dzieła" nie przetrwają próby czasu i nie znajdą sobie miejsca w historii.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#1435512

Oby tak było ! Oby popadły w zapomnienie. A smak ? Instalacji nie robi się ze smakiem , bo nie biłyby po oczach, nie byłyby wyzwaniem. Sztuka pozostaje w harmonii z otoczeniem.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

#1435518

Mnie osobiście instalacja się bardzo podoba i jest nad wyraz wymowna. Nie dziwię się, iż musiała zniknąć. Jej lokalizacja na tle byłego gmachu PZPR, a obecnie sądu, jest fenomenalnym pomysłem.

Szkoda tylko, że nie istnieją szanse na wyhuśtanie kanalii.

 

A to tak przy okazji tematu instalacji.

 

 

Pozdrawiam!

 

 

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2
#1435517

panika

 

i przed takim artystą

władza nawet panikuje

co jej ledwie sztuczną 

szubienicę przyszykuje

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1435600