Kurica nie ptica a Breslau to nie zagranica

Obrazek użytkownika kryska
Kraj

Kurica nie ptica a Polsza to nie zagranica - znamy to powiedzienie naszego "dobrego" Big Brothera zza wschodniej granicy.
Tym razem dla rządu niemieckiego to Wrocław a po ichszemu Breslau no i chyba nie tylko to przecież nie zagranica.

Rząd RFN przyjął stanowisko, że każdy Niemiec, który urodził się przed 2 sierpnia 1945 roku na terenach Rzeszy na wschód od Odry i Nysy nie jest uznawany w danych meldunkowych za osobę urodzoną za granicą - informuje dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Marcowe pismo MSW ma stanowić wykładnię dla urzędów meldunkowych.

"FAZ" zwraca uwagę, że przez kilkadziesiąt lat w praktyce RFN i orzecznictwie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego przyjmowano założenie, że państwo niemieckie istnieje dalej w granicach uznawanych w 1937 roku; do czasu traktatowego uregulowania dawne wschodnie tereny Rzeszy opisywano nawet jako obszary pod administracją polską lub sowiecką. Tak działo się również po powstaniu dwóch państw niemieckich RFN i NRD w 1949 roku oraz zawarciu układów wschodnich w 1970 roku między RFN a ZSRR oraz RFN a PRL.

- Federalny Trybunał Konstytucyjny zdecydował wreszcie, że Rzesza Niemiecka istnieje nadal, posiada zdolność prawną, ale państwo jako całość nie jest zdolne do działania. RFN była, zdaniem Karlsruhe (siedziba Trybunału) "państwem identycznym z Rzeszą Niemiecką, jednak biorąc pod uwagę wymiar terytorialny - częściowo identycznym" - pisze "FAZ".

Jak dodaje, to zmieniło się dopiero wraz z układem 2+4 z 1990 roku oraz traktatem granicznym Polski i Niemiec. Uznano, że terytorialna suwerenność nad terenami wschodnimi (Rzeszy) przeszła na Polskę względnie Związek Radziecki - wyjaśnia dziennik.

Gazeta powołuje się na pismo niemieckiego MSW z 19 marca, dotyczące danych meldunkowych na temat miejsca urodzenia. Dokument został uzgodniony z Urzędem Kanclerskim, MSZ, ministerstwem finansów oraz Związkiem Wypędzonych (BdV). Wytyczne rozesłano do resortów spraw wewnętrznych w krajach związkowych.
http://wiadomosci.onet.pl/1991576,12,item.html

To w końcu jak to jest z tym Wrocławiem i okolicami,czy to dla mnie mieszkającej w Zagłębiu to zagranica a dla Niemców rodzinne strony?
Mam apel do premiera Tuska aby przestał już z tym poklepywaniem po plerach,bo niedługo okaże się,że Olkusz moje miasto rodzinne to Ilkenau.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Myślę - ale tylko myślę - że można byłoby doszukiwać się pewnych analogii do tych "urodzonych na Kresach Wschodnich".
Jeśli ktoś w czasach PRL miał napisane w dowodzie, że urodził się w Grodnie, to co miał wpisane jako kraj urodzenia? Rzeczpospolitą czy ZSRR - ano to drugie, co z polskiego punktu było nieprawdą, gdyż urodził się RP.
Niemcy rozstrzygnęli - tak zrozumiałem (o co dość trudno) - że jeśli ktoś urodził się z matki Niemki już we Wrocławiu ale do konferencji poczdamskiej - to jeszcze Niemiec, a potem - to chyba już nie.
Ale do końca nie jestem pewien.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#23447

oszołom z Ciemnogrodu
Jeśli nie ma w tym jakiegoś haczyka, dodatkowych przepisów czy podpunktów to jest to zgodne z faktami. Osoby urodzone przed konferencją poczdamską na naszych obecnych Ziemiach Zachodnich urodziły się w Rzeszy Niemieckiej. Tak jak Lwowiacy urodzili się w Rzeczypospolitej Polskiej a nie ZSSR czy Ukrainie. W ten sposób zresztą Niemcy de facto uznają, że po konferencji poczdamskiej te tereny już do Niemiec nie należą. Myślę, że to jednak postęp.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

oszołom z Ciemnogrodu

#23450

kowi, że masz granicę tuż, tuż albo jesteś w granicach Rzeszy z 1937r.
Verstehen!?
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#23461

jestem przed granicą Rzeszy,ich verstehe sehr gut!

pozdro

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#23464

Ja chciałbym przypomnieć o skanadalu jaki miał miejsce całkiem niedawno we Wroclawiu. O tóż pod naciskiem germńskiego lobby a przede wszystki polskojęzycznych zdrajców odwołano konferencję na temat polskich korzeni Wrocławia, na której miał wystąpic min. prof Nowak, Hańba Wam germanofilscy słabeusze, sługusy Uni Europejskiej

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Wiara katolicka i Duma Narodowa to moja siła

#23495

Kto otym pisal i mowil? Ojcowie Redemptoryscie.Wszyscy inni boja sie stracic prace,w zwiazku z tym milcza.Kto dal lapowke aby straznicy milczeli kiedy zmartwychwtal ON.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pat

#26518