Zegar długu obudził... Balcerowicza

Obrazek użytkownika Chłodny Żółw
Blog

Dziennikarze mojej ulubionej "Gazety Wyborczej dla Ubogich" ("Metro")  zauważyli problem długu finansów publicznych!

Nie, nie dlatego, że jakoś szczególnie wnikliwie czytają materiały zamieszczane w "Żółwiowisku". Nie podjęli też proponowanego przeze mnie okrzyku ("Na co czekasz bydlaku!?") mobilizującego ministra finansów.

Nie. Zawodnicy z "Metra" obudzili się, bo (po serii dramatycznych głosów innych ekonomistów) obudził się także Leszek Balcerowicz i... przy aplauzie mediów włączył zegar odmierzający przyrost piolskiego długu!

"Moje doświadczenie mówi, że bez reform społeczeństwo biednieje"- zapodał przy tej okazji ekonomiczny guru, po czym niemrawo namawiał do obywatelskiej aktywności. "Pytajmy więc o powody zwiększania zatrudnienia w urzędach gmin. Domagajmy się sensownych inwestycji".

Zupełnie jakby nie zdawał sobie sprawy z faktu, że nie ma już miejsca dla "mientkiej gry"...

Kiedy Grecja spłaci swój dług? Nigdy. A Hiszpania? Nigdy. Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Portugalia, Irlandia, Polska, Niemcy...? Odpowiedź jest ta sama. Nigdy.

(źródło: niepoprawni.pl) 

Politycy próbują zamydlić oczy europejskiemu Ludowi. Opowiadają najróżniejsze bajeczki, z których wynikać ma, że kontrolują sytuację. Biesiady w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach to tylko jeden z przykładów.  

- Nie mamy kryzysu euro, tylko kryzys strefy euro. Widzimy jak ogromne są tam problemy fiskalne i jak słabe są systemy zarządzania. Grecja nie może wypaść ze strefy euro – to byłaby katastrofa. Grecja musi spłacić długi przejść okres rekonwalescencji, który może potrwać nawet 9 lat. A Europa musi stworzyć narzędzia dyscypliny -  to akurat słowa Dariusza Rosatiego, ale na tysiącach podobnych spotkań, miliony innych ważniaków z całego świata prezentują podobne diagnozy.

Gdyby nie ta Grecja, nie było by problemu?

Politycy udają, że nie znają podstaw ekonomii. Ich wiecznie żywe "ograniczanie deficytu budżetowego", to propozycja, aby ciągle wydawać więcej niż się zarabia.

Udają, że nie wiedzą o tym, że nawet jeśli w jakimś kraju naszego kontynentu udało by im się (tej grupie bezwolnych, wypomadkowanych impotentów!?) zrównoważyć budżet, to... dług tego kraju dalej będzie wzrastał.

Udają, że nie widzą bankructwa systemu emerytalnego.  Okradli emerytów ("my wam zabierzemy wasze pieniądze, ale zapewnimy solidarność międzypokoleniową, więc się nie przejmujcie"), okradli ich dzieci i przymierzaja się do zaciągnięcia długów na "solidarność miedzypokoleniową" wnuków i prawnuków.

W związku z tym, że ekonomiści coraz częściej wzorują się na dziennikarzach i udają, że niczego nie rozumieją (specjalne pozdrowienia dla profesora Witolda Orłowskiego), postanowiłem - równie serio - wskazać światu rozwiązanie, zapewniające trwały dobrobyt...

Finansowe "perpetuum mobile"...

Dług publiczny nie jest już żadnym problemem. Pojęcia takie jak  "nadmierne zadłużenie", czy "bankructwo" stały się reliktami zamierzchłej, przeszłości. Dzięki zgodnej współpracy bankierów i polityków w ostatnich latach, bankructwo państwa... przestało być możliwe!

Każde, najbardziej nawet zadłużone państwo może liczyć na pomoc banków wykupujących jego obligacje. Jak zaspokoić rosnące "potrzeby" państwa? To proste. Wystarczy wypuścić nową serię obligacji. Najlepiej o wartości znacznie przekraczającej wartość wcześniejszej emisji. Pieniedzy wystarczy na spłatę bankierów, a małe co nieco zostanie na większe wydatki...

Co robić gdy bankierzy zameldują, że nie są w stanie objąć kolejnych gigantycznych emisji? Ich problem rozwiązują politycy. Przelewają na konta banków dofinsowanie w dowolnej kwocie (najlepiej zaproponowanej przez bankierówj.  Wykorzystując dofinansowanie bankierzy udzielają dowolnemu państwu kolejnego kredytu w dowolnej wysokości... Itd.

Teraz proszę polityków i politycznych ekonomistów o poważne opinie na temat tego "planu". Wierzą w ekonomiczne "perpetuum mobile", czy nie?

"Czytelnia na powietrzu" - 16.10.2010, (sobota) godz. 12.00

Punkty koordynacyjne akcji:

Salon24 : Intuicja - lubczasopismo "Kocham OB CIACH!:)"

Tadek Żółwiowski

Niepoprawni.pl

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Przed chwilą w Polsat News na pasku przemknęła wiadomość, że w centrum Warszawy stanie "zegar" odmierzający wielkość zadłużenia.

Ucieczka do przodu w wykonaniu "elity politycznej"?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#89167

panowania nad światem narodu wybranego. Gdzie się obejrzeć następne pokolenia będą się rodziły z długiem. U kogoś ten dług jest. Czy z długiem, czy bez długu zawsze jednemu wychodzi na dobre. A ja się oglądam w około siebie i tak d.pa jest z tyłu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

halibuter

#89204